Пт. Бер 29th, 2024
epa08151337 Volodymyr Zelensky, President of Ukraine during a plenary session during the 50th annual meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, 20 January 2020. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos from January 21 to 24. EPA-EFE/GIAN EHRENZELLER

Президент Володимир Зеленський на економічному форумі в швейцарському Давосі пообіцяв для сміливих іноземних інвесторів в українську економіку запровадити інститут персональної «інвестняні».

Міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов також заявив, що ідея «інвестиційної няні» полягає в підписанні інвесторами договору з урядом України про конкретні умови, у разі порушення яких Кабінет Міністрів буде відповідати в міжнародних судах.

Планується, що протягом декількох тижнів законопроект про «інвестиційних нянь» буде винесено на розгляд Кабміну, а потім – до ВР. У коментарі «Слово і Діло» президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло позитивно оцінив ідею впровадження «інвестняні».

«Великі інвестиційні проєкти мають загальнонаціональне значення, для них на перших етапах повинна бути виконана особлива політика, щоб інвестори звернули увагу. Особливо, якщо це проєкти в тих сферах, які потребують інноваційних технологій та іноземного капіталу», – прокоментував Жаліло.

Економіст позначив, що за допомогою «інвестняні» легше налагодити особистісні взаємини з інвестором та, укладаючи угоду, у влади є можливість впливати на структуру інвестування.

За його словами, якщо вийде створити успішні історії, то це позитивно вплине на загальний інвестиційний імідж країни. Наприклад, дрібні інвестори будуть більш активно заходити в Україну, уточнив він.

Однак економіст акцентував, що це можливо тільки в тому разі, якщо зарубіжні інвестиційні гравці, приходячи до України, отримають успішний результат, який залежить не тільки від «інвестняні».

Жаліло пояснив, що завдання «інвестняні» в тому, щоб ввести нового гравця у велике ділове життя, подолати якийсь бар’єр недовіри.

Президент Центру антикризових досліджень звернув увагу на критичні заяви з приводу того, що «інвестняні» сприятимуть нерівним умовам і правам ведення бізнесу.

«Критика переважно через те, що з одними інвесторами будуть особливі відносини, а в іншому середовищі буде свавілля. Однак це не так. Справа в тому, що з великими іноземними інвесторами ми працюємо персонально. При цьому ніхто не скасовує необхідності створювати загальний позитивний інвестклімат, стабільну економічну і політичну ситуацію», – пояснив Ярослав Жаліло.

Експерт зазначив, що допоки буде несприятливим економічне та інвестиційне середовище в Україні, жодна «інвестиційна няня» не допоможе утримати інвестора.

За його словами, «інвестняня» – етапна частина, а не інструмент для того, щоб вести компанію по життю.

Економіст виділив кілька проблемних напрямків для бізнесу, а серед тих, які на поверхні: суди і правоохоронні органи.

Безумовно, позбавлення права власності або несправедливе судове рішення – показове та викликає резонанс. Однак це верхівка айсберга, вказав він.

«Звичайно, ефективність досудового та судового вирішення спорів, забезпечення прав власність – серед ключових проблем. Однак, крім показових ефектів, є низка інших важливих проблем. Чи є попит на продукцію в Україні, чи є можливість працювати з субпідрядниками, постачальниками продукції, чи є кваліфікований персонал, чи забезпечено стабільність грошової одиниці, фінансової системи, соціальної сфери – це ключові питання, які сьогодні стримують інвесторів. Ці проблеми потрібно подолати, щоб інвестори прийшли до України», – прокоментував президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило.

Від admin_svitove